RSS feed for Andreas

Andreas has logged 21 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Belle and Sebastian

Belle and Sebastian

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hue and Cry

Hue and Cry

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Elusive Corporal

The Elusive Corporal

1962
×
★★★½
Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
31
My Mother's Castle

My Mother's Castle

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
My Father's Glory

My Father's Glory

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Titfield Thunderbolt

The Titfield Thunderbolt

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sophie Scholl: The Final Days

Sophie Scholl: The Final Days

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Edit this entry  
13
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Edit this entry  
10
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★½
Edit this entry  
22
Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wooden Horse

The Wooden Horse

1950
×
★★★
Edit this entry  
07
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Edit this entry