RSS feed for Andreas

Andreas has logged 23 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Polygon

The Polygon

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Robinson Crusoe: The Wild Life

Robinson Crusoe: The Wild Life

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Asterix: The Mansions of the Gods

Asterix: The Mansions of the Gods

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Propaganda Game

The Propaganda Game

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Local Hero

Local Hero

1983
×
★½
Edit this entry  
19
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry