RSS feed for Andreas
  • Tomorrow Never Dies

    Tomorrow Never Dies

    ★★★

    Although the plot feels rather preposterous, it has an unnerving resonance with the current geopolitical situation in the South China Sea.

  • Salmon Fishing in the Yemen

    Salmon Fishing in the Yemen

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    After watching Salmon Fishing in the Yemen, I found myself with mixed feelings about the film. In fact, as the relationship between Dr Jones and Harriet blossoms, I felt increasingly unsettled by the way first Dr Jones and then Harriet dispose of their previous partners in such a nonchalant manner. Whilst it seems that Mary Jones may be partly responsible for her husband's 'defection' though her acceptance of a six-week assignment in Geneva from her employers, which leaves her husband…

  • Female Agents

    Female Agents

    ★★★½

    This film was, for me, an interesting insight into the kind of work carried out by the SOE in occupied France during the Second World War. Although some parts of the film felt a little fantastical, it is important to remember that many thousands of French men and women died fighting an undercover guerrilla war in France against the occupying Nazi forces during the war. What these men, and also importantly women of the Résistance achieved was truly extraordinary and…

  • Castles in the Sky

    Castles in the Sky

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Castles in the Sky is one of the few films I've actively anticipated watching.

    In short, I really enjoyed it. Castles in the Sky manages to mix the historical narrative of the invention of radar with the personal dramas of all those involved in its development. Eddie Izzard plays a sincere and thoughtful Robert Watson-Watt who against all the odds manages to get his invention on the radar (pun intended) of the Air Ministry. The way it tells not only…

  • You Only Live Twice

    You Only Live Twice

    ★★★½

    You Only Live Twice, unlike several other Bond films (::ahem:: Die Another Day ::ahem::), manages to strike a decent balance between drama and entertainment value. It mixes up fighting ninjas, girls, clever plot twists, armies of minions, scheming industrialists, gangsters, secretive villains and, of course, Bond in a figurative blender to create an adrenalin-fueled race to save the world against all odds. Little Nellie, Bond's personal autogyro stuffed with weapons is particularly special, starring alongside Bond in the aerial chase scene immortalised on the film's poster. This film is one of the more entertaining and light-hearted Bond movies, with a flowing title song to match.

  • Die Another Day

    Die Another Day

    I used to think Goldfinger was one of the most preposterous films I had ever seen. I was wrong.

    Die Another Day must have one of the most far-fetched and improbable storylines of any film. In fact, so crazy is the storyline that the only response I was capable of was laughter. While this may not have been the intention of the director, it was certainly an amusing film. In credit to those who wrote the script there were numerous…

  • Thunderball

    Thunderball

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Thunderball is an amusing and entertaining Bond film. It has, I think, all that is best about Bond: a vicious villain, several seductive girls and, of course, a preposterous plot. The set for the secret headquarters of SPECTRE was especially well done in 'stylish' metal and leather and contrasted magnificently with the classical-style marble conference room of MI6. Bond's use of the gadgets supplied by Q is thorough, without it seeming that the script is deliberately engineered to use every…

  • Goldfinger

    Goldfinger

    ★★★★

    A rather amusing and exciting Bond movie, considering its relative age in the series. The title song is not to be missed — one of the catchiest there is. What this film really shone out for in my opinion was the way it remained quite faithful to Ian Fleming's Goldfinger whilst still weaving in some fresh ideas to make the story more attractive and exciting to cinema-goers. Having read the novel a few months before, the story is easy to…

  • The World Is Not Enough

    The World Is Not Enough

    ★★½

    The first thing that struck me about the film is the incredibly long pre-title sequence (the longest in the Bond series according to Wikipedia). After recently seeing Skyfall, the film had a decidedly plain feel to the cinematography, not using any sort of filters on the footage. The rather preposterous storyline was made quite humorous by the repeated overuse of pyrotechnics as nearly everything Bond came near to exploded in a fireball! A decent film, though it could have been better.

  • The Longest Day

    The Longest Day

    ★★★½

    A somewhat poignant reflection on D-Day, although definitely not without adventure and grand special effects. Watching it on the 70th anniversary of the Normandy landings gave the movie a feeling of context, with all the media coverage over the past few days. The undubbed German and French dialogue is especially interesting for those studying foreign languages.

  • Skyfall

    Skyfall

    ★★★★½

    A fantastic comeback for Bond, although the plot is a little complicated. Special effects good; title sequence with Adele track is incredible.

  • The Dam Busters

    The Dam Busters

    ★★★½

    An interesting film; a bit old but still entertaining. Love the bathtub special effects!