RSS feed for André
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Edit this entry  
12
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Coma

Coma

1978
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Mad Adventures of Rabbi Jacob

The Mad Adventures of Rabbi Jacob

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Made in U.S.A.

Made in U.S.A.

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Superman

Superman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
03
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★
Edit this entry  
03
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Semi-Pro

Semi-Pro

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry