RSS feed for André

André has logged 311 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★
Edit this entry  
30
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
Edit this entry  
28
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Julieta

Julieta

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Green Room

Green Room

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Conan the Destroyer

Conan the Destroyer

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Evolution

Evolution

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Internship

The Internship

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Loving

Loving

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry