RSS feed for André

André has logged 446 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★
Edit this entry  
30
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Under the Tree

Under the Tree

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Zoology

Zoology

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Bright

Bright

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chatô, The King of Brazil

Chatô, The King of Brazil

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Thelma

Thelma

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry