RSS feed for André

André has logged 43 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Split

Split

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
Read prior review Edit this entry  
24
Silence

Silence

2016
×
Read prior review Edit this entry  
23
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Agnes

Agnes

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
Read prior review Edit this entry  
15
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Ted

Ted

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry