Sort by

andrea has logged 88 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★½
Edit this entry  
21
Are We There Yet?

Are We There Yet?

2005
×
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Downsizing

Downsizing

2017
×
Edit this entry  
30
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
27
Zeroville

Zeroville

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kuka

Kuka

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Scene Goes Hollywood: The Movie

My Scene Goes Hollywood: The Movie

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eli

Eli

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
I, Olga Hepnarova

I, Olga Hepnarova

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Read the review Edit this entry  
31
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry