• Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    Go see this with someone you love. Don’t watch the trailers. I saw it with my son and I’ll never forget it. There are good movies and then there are experiences that will stay with you forever. I wasn’t quite sure what we watched, but I cried, laughed, laugh-cried, sat in silence, re-evaluated my life. What an extraordinary piece of filmmaking and craft. I love the emotional themes under the absurdity. The filmmakers hit all the right notes which isn’t easy at all. So fantastically creative.

  • Titane

    Titane

    What, why?

  • Belfast

    Belfast

    ★★★

    Not perfect, but there is something beautiful and personal about this film that just stays with me. The smiles, laughs, wants, struggles, and nostalgia of family. I love that Kenneth Branagh’s care and consideration are so evident. Even with Irish heritage I’m embarrassed to say I had trouble understanding some of the dialogue and it wasn’t even that thick of an accent. Also though Caitriona Balfe was incredible as Ma.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★

    I like Wes Anderson’s films and genuinely love The Grand Budapest Hotel, Moonrise Kingdom and Royal Tenenbaums. But this film didn’t quite reach those heights for me. A strong beginning, at times quite hilarious writing, and the expected quirky characters and meticulous production and aesthetic but lacks soul, I think due to its anthology structure.

    I love Benicio del Toro and his character and story were touching. He is such an amazing actor. The rest left me wanting, even though Tilda Swinton, Liev Schrieber and many others were funny, at the end the stories just didn’t stick with me.

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★

    I thought about it and then actually ended it about halfway. 

    I love Eternal Sunshine of the Spotless Mind but this was nowhere close.

    If you like an unpleasant blend of boring and exhausting, this might be for you.

  • Prisoners of the Ghostland

    Prisoners of the Ghostland

    About 90 minutes too long - can’t believe I finished it. Nicolas Cage looks like an old Eminem. The best part was his “testicule” being blown off.

  • The Cursed

    The Cursed

    ★★

    I’m giving this two stars, mainly because I like some of the cinematography. Who doesn’t love shooting in fog? 

    Honestly, if I’m counting and critiquing the tree and forest shots, I’m probably not into the story. I do love this late 19th Century period but wish this was more about colonists getting what’s coming to them. The entire movie I was hoping for the swagger, violence, smoking, drinking, sex and drama of Peaky Blinders.

    Why would you make a bald werewolf?

  • On the Count of Three

    On the Count of Three

    ★★★★

    I almost turned this off near the beginning because, even though I like dark films, this subject matter was stressful to me personally.


    Jerrod Carmichael is great as Val and as director, he creates a really interesting visual and emotional texture. The moments that are funny are welcome and Christopher Abbott can be both hilarious and deep. Henry Winkler’s role was disturbing, mostly because there are people like this in real life everywhere. 


    People are calling this “tender” — it’s…

  • Rush

    Rush

    ★★★

    Five stars when I first watched it in 1991, two stars now. Sadly, this didn’t hold up well over time. And, I know a lot about drugs, selling drugs, helping drug addicts. Who the hell would believe these people came to town and just buy massive amounts of drugs and constantly eyeball Gregg Allman but aren’t cops?! You would be so busted in real life. Not suspicious at all.

  • Rebecca

    Rebecca

    ★★

    Not sure what to say. I finished it, mostly because my husband was passed out and the only other option was a ninth viewing of Club Dread. If you’re a feminist looking for a strong female lead, take a pass. For that matter, if you are looking for any emotion whatsoever, take a pass. Two stars because underwater filming and a fire.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★★

    Saw the premiere and can’t stop thinking about it. The entire Ray Theater exploded in applause. Carey Mulligan and Bo Burnham are incredible and layered. The perspective on rape culture is spot on. Three scenes absolutely got me: the lawyer’s house, the video on the phone, and the bachelor party nurse scene. Holy shit. 

    I’m touched by this film for what it says about women, society, friendship, and justice.

  • Herself

    Herself

    ★★★★

    Loved this film. Eccles was packed and full of tears and smiles. The story was raw and also heartwarming. It made you believe in the goodness of people at the same time you see the worst in others. I appreciate the look at domestic violence, and ultimately, the story about resilience. 

    As a bonus, I rode to the airport with one of the writers and met the director. Lovely people.