RSS feed for Andre de Nervaux

Andre de Nervaux has logged 44 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kicks

Kicks

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Menthol

Menthol

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blow

Blow

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
Miss Violence

Miss Violence

2013
×
★★★
Edit this entry