RSS feed for Andre de Nervaux

Andre de Nervaux has logged 121 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Surroundings

Surroundings

×
Read prior review Edit this entry  
30
Life is a funny thing

Life is a funny thing

2017
×
Edit this entry  
30
Forever Young

Forever Young

2017
×
Read prior review Edit this entry  
30
Memories Lost and Found

Memories Lost and Found

2017
×
Read prior review Edit this entry  
30
Till One Cries

Till One Cries

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ava

Ava

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Till One Cries

Till One Cries

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
To Wendy Who Kicked Me When I Said I Love You

To Wendy Who Kicked Me When I Said I Love You

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Till One Cries

Till One Cries

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Turbo Killer

Turbo Killer

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Victoria Sin

Victoria Sin

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Shogun

Shogun

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Amer

Amer

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
29
While the Water Runs Red

While the Water Runs Red

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Life is a funny thing

Life is a funny thing

2017
×
Edit this entry  
28
Hare Krishna

Hare Krishna

1967
×
★★★★
Edit this entry  
28
Imperfect Three-Image Films

Imperfect Three-Image Films

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hide and Go Seek

Hide and Go Seek

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
to turn over in one's mind

to turn over in one's mind

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Forever Young

Forever Young

2017
×
Read prior review Edit this entry  
28
Surroundings

Surroundings

×
Read prior review Edit this entry  
28
While the Water Runs Red

While the Water Runs Red

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Les Intranquilles

Les Intranquilles

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Onward Lossless Follows

Onward Lossless Follows

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Catastrophe

Catastrophe

2017
×
Edit this entry  
26
Nobody

Nobody

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Surroundings

Surroundings

×
Read prior review Edit this entry  
26
The Rabbit Hunt

The Rabbit Hunt

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Rising

Rising

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Recurring

Recurring

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Atman

Atman

1975
×
Read prior review Edit this entry  
24
Engram

Engram

1987
×
Edit this entry  
24
Vrika

Vrika

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
to turn over in one's mind

to turn over in one's mind

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
While the Water Runs Red

While the Water Runs Red

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Araby

Araby

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memories Lost and Found

Memories Lost and Found

2017
×
Read prior review Edit this entry  
21
Surroundings

Surroundings

×
Read prior review Edit this entry  
21
the orange hid its purple

the orange hid its purple

2017
×
Read prior review Edit this entry  
21
Forever Young

Forever Young

2017
×
Read prior review Edit this entry