Sort by

Andre de Nervaux has logged 985 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
After School Knife Fight

After School Knife Fight

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Loss

Loss

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Kitty

Kitty

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tyrel

Tyrel

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Festival

The Festival

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
After Everything

After Everything

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03

"BLESSED"

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Only Blood Relates Us

Only Blood Relates Us

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Fruition

Fruition

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Only Blood Relates Us

Only Blood Relates Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Niandra

Niandra

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Urban Rashomon

Urban Rashomon

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
good kid, m.A.A.d city

good kid, m.A.A.d city

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Katie Says Goodbye

Katie Says Goodbye

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dharma Guns

Dharma Guns

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
When She Runs

When She Runs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ant Head

Ant Head

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Supermarket

Supermarket

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Listen

Listen

2005
×
Read the review Edit this entry  
11
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I, Olga Hepnarova

I, Olga Hepnarova

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Struggle in Italy

Struggle in Italy

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
★★★★
Edit this entry  
07
Charlotte and Her Boyfriend

Charlotte and Her Boyfriend

1958
×
★★★
Edit this entry  
07
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
★★★½
Edit this entry  
06
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
On Broadway Cemetery

On Broadway Cemetery

2018
×
Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry