Sort by

Andre de Nervaux has logged 223 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Arkansas

Arkansas

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Pie Presents: Girls' Rules

American Pie Presents: Girls' Rules

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
God

God

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
Come as you are

Come as you are

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Son and Moon

Son and Moon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wind in the Trees

Wind in the Trees

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Son and Moon

Son and Moon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Photosynthesis

Photosynthesis

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Soul Plane

Soul Plane

2004
×
Read the review Edit this entry  
05
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story

Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story

2020
×
Edit this entry  
04
My Brain is Screaming to Rest

My Brain is Screaming to Rest

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Catfight

Catfight

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry