RSS feed for Andre de Nervaux

Andre de Nervaux has logged 51 entries for films released in 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marfa Girl

Marfa Girl

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Out-Takes from the Life of a Happy Man

Out-Takes from the Life of a Happy Man

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Duration-Landscape: Road

Duration-Landscape: Road

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Material Witness OR A Liquid Cop

Material Witness OR A Liquid Cop

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Out of Frame

Out of Frame

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pretty Sweet

Pretty Sweet

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Out-Takes from the Life of a Happy Man

Out-Takes from the Life of a Happy Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Louis Theroux: Extreme Love - Dementia

Louis Theroux: Extreme Love - Dementia

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Casino Moon

Casino Moon

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Watch

The Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
White

White

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Living Still Life

Living Still Life

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Living Still Life

Living Still Life

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Tiger's Mind

The Tiger's Mind

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Angel at the Dump

Angel at the Dump

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nobody

Nobody

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Parmi nous

Parmi nous

2012
×
Edit this entry  
08
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Caldera

Caldera

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Capsule

The Capsule

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nobody

Nobody

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Depart

Depart

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Many a Swan

Many a Swan

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ponce de León

Ponce de León

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nobody

Nobody

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry