RSS feed for Andre de Nervaux

Andre de Nervaux has written 613 reviews for films during 2018.

  • Home Alone 2: Lost in New York

    Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★

    Trumps cameo though

  • mid90s

    mid90s

    ★★★★★

    Help

    Looool

  • mid90s

    mid90s

    ★★★★★

    If you need me I’ll be lying on the floor wondering who the fuck Jonah thinks he is to make a film like this, I’m lost for words.

    Favourite film of the year, and in my top20 of all time, i cant breathe jonah u cuntt

  • Palo Alto

    Palo Alto

    ★★★★★

    if only all movies were this good

  • Dogville

    Dogville

    ★★★★½

    She wants the young american

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    i love you cleo

  • The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★★★★

    FAME

  • Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake

    ★★★★★

    "I found some kind of code or like, secret message in her apartment."

    - "It means stay quiet. Our world is filled with codes, subliminal messages. From Silverlake to the Hollywood Hills."


    Obsessed

  • Loss

    Loss

    This film i made last year has had its third festival selection at Inshort film festival, and will be screening part of the official selections in Lagos, Nigeria on december the 20th-22nd 2018.

    Thanks for your support and feedback on my filmmaking once again.

    Peace and love

  • Kitty

    Kitty

    ★★★½

    life would be so much easier being a kitty

  • Tyrel

    Tyrel

    ★★★★½

    kino.

    Jason is give such amazing performances in back to back years, excited to see more from him.

    Christopher and Caleb i love u xxxx

  • After Everything

    After Everything

    ★★★★

    So beautifully made man, indies like this just keep me going.