RSS feed for Andre de Nervaux

Andre de Nervaux has written 303 reviews for films rated ★★★★ .

  • Never Rarely Sometimes Always

    Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

    Sometimes rarely films like this come along

  • Saint Frances

    Saint Frances

    ★★★★

    This made my isolated day

  • Greener Grass

    Greener Grass

    ★★★★

    Incredibly difficult time were living in at the moment.

    If anyone fancies streaming something with me whenever pls hit me up! im going to be très ennuyé during this period!

    <3

    Stay safe

  • Swallow

    Swallow

    ★★★★

    I’m not sure if it’s the isolating that’s making me feel closer to this film or the general rewatch but it’s really gently intoxicating which makes for such a profound and raw film

  • Harold & Kumar Go to White Castle

    Harold & Kumar Go to White Castle

    ★★★★

    EXTREME

  • Queen & Slim

    Queen & Slim

    ★★★★

    I want a guy to show me myself. I want him to love me so deeply that I'm not afraid to show how ugly I can be. I want him to show me scars I never knew I had. But I don't want him to make them go away, I want him to hold my hand while I nurse them myself. And I want him to cherish the bruises they leave behind.

    Powerful, moving and underrated.

  • Me and You and Everyone We Know

    Me and You and Everyone We Know

    ★★★★

    The upcoming Criterion release looks so beaut

  • Floating Light

    Floating Light

    ★★★★

    Animal collective music video

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★

    Christoph waltz.

  • Elf

    Elf

    ★★★★

    Is it even Christmas if this doesn’t play on the tv?

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★

    “This city, this whole country, is a strip club. You've got people tossing the money, and people doing the dance.”

    J-LO fucking rules in this man

  • After Hours

    After Hours

    ★★★★

    I just want to sleep