RSS feed for André
  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • 3 Brothers: Radio Raheem, Eric Garner and George Floyd

  • The Last Dance

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★

  • To the End

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Bombshell

    ★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Richard Jewell

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★½

  • Klaus

    ★★★

  • Weihai

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Marghe and Her Mother

    ★★½

  • Burning Night

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Pacified

    ★★

  • Harriet

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★

  • Just Mercy

    ★★★

  • Hustlers

    ★★½

  • Stories from the Chestnut Woods

    ★★★

  • The Cave

    ★★★

  • Babyteeth

    ★★★½

  • Ema

    ★★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★

  • An Officer and a Spy

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • The Weeping Woman

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★½

  • Heroic Losers

    ★★★

  • Hair Love

  • Echo

    ★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★

  • 143 Sahara Street

    ★★★

  • A Rainy Day in New York

    ★★

  • The Lion King

    ★★

  • The Father

    ★★★½

  • Lara

    ★★★★

  • Turma da Mônica: Laços

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Casa

    ★★★★

  • Pacarrete

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Black Mirror: Smithereens

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • When They See Us

    ★★★★½

  • Game of Thrones: The Last Watch

    ★★★

  • It Must Be Heaven

    ★★★★½

  • Fire Will Come

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Adam

    ★★½

  • Young Ahmed

    ★★★

  • Nina Wu

    ★★

  • Invisible Life

    ★★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★