RSS feed for André

André has logged 279 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Olmo and the Seagull

Olmo and the Seagull

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★½
Edit this entry  
31
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
31
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★
Edit this entry  
31
Virunga

Virunga

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Dark Valley

The Dark Valley

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Late Quartet

A Late Quartet

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★★
Edit this entry  
31
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Those Awful Hats

Those Awful Hats

1909
×
★★½
Edit this entry  
31
The Countryman and the Cinematograph

The Countryman and the Cinematograph

1901
×
★★½
Edit this entry  
31
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Les Carabiniers

Les Carabiniers

1963
×
★★★★
Edit this entry  
31
Tattoo

Tattoo

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry  
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
31
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
31
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Edit this entry  
31
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★½
Edit this entry  
31
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Edit this entry  
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Blue Blood

Blue Blood

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
★★½
Edit this entry  
31
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry