RSS feed for André

André has logged 257 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Tale

The Tale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
15
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Loveling

Loveling

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★
Edit this entry  
25
Godless

Godless

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Party

The Party

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Edit this entry  
27
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Edit this entry  
17
78/52

78/52

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
08
Custody

Custody

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Araby

Araby

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trial

The Trial

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry