Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★
Edit this entry  
30
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★
Edit this entry  
28
Super 8½

Super 8½

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Edit this entry  
27
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Dancers

Dancers

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★
Edit this entry  
19
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★½
Edit this entry  
19
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halftime

Halftime

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nuclear Family

Nuclear Family

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kissed

Kissed

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Love Potion No. 9

Love Potion No. 9

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Book Club

Book Club

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★
Edit this entry  
09
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
08
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Luce

Luce

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gerontophilia

Gerontophilia

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Mirror

The Dark Mirror

1946
×
★★★
Edit this entry  
28
Hustler White

Hustler White

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Strange Impersonation

Strange Impersonation

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Skin Off My Ass

No Skin Off My Ass

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★½
Edit this entry  
27
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★
Edit this entry  
24
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Morning for the Osone Family

Morning for the Osone Family

1946
×
★★★½
Edit this entry  
22
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fragile

Fragile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vortex

Vortex

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Edit this entry  
20
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★
Edit this entry