Sort by

andregoncalves has logged 477 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mass

Mass

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
1941

1941

1979
×
★½
Edit this entry  
28
Everything at Once (Paco & Manolo's Gaze)

Everything at Once (Paco & Manolo's Gaze)

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
Read prior review Edit this entry  
26
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Frankie

Frankie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Adrienne

Adrienne

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ema

Ema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Next Door

Next Door

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Homesick

Homesick

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fright

Fright

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Munekata Sisters

The Munekata Sisters

1950
×
★★★½
Edit this entry  
29
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Sensuous Assassin

The Sensuous Assassin

1970
×
★★★
Edit this entry  
28
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★½
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Maid

Maid

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cursed

Cursed

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Girl with Hyacinths

Girl with Hyacinths

1950
×
★★★★
Edit this entry  
22
Whirlpool

Whirlpool

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Portrait of Madame Yuki

Portrait of Madame Yuki

1950
×
★★
Edit this entry  
18
France

France

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Stromboli

Stromboli

1950
×
★½
Edit this entry  
18
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★½
Edit this entry  
18
Jesus Kid

Jesus Kid

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Last Holiday

Last Holiday

1950
×
★★★
Edit this entry  
13
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lamb

Lamb

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sitcom

Sitcom

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aventurera

Aventurera

1950
×
★★★★
Edit this entry