Sort by

James has logged 80 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saloum

Saloum

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dementia

Dementia

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Strawberry Mansion

Strawberry Mansion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miss Julie

Miss Julie

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happening

Happening

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Street of Love and Hope

Street of Love and Hope

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kimi

Kimi

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Procession

Procession

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Flee

Flee

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
El Planeta

El Planeta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry