RSS feed for André

André has logged 341 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Crisis

Crisis

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anguish

Anguish

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It Always Rains on Sunday

It Always Rains on Sunday

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Die! Die! My Darling!

Die! Die! My Darling!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Deadly Affair

The Deadly Affair

1966
×
★★★
Edit this entry  
11
Before the Fall

Before the Fall

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
North Sea Texas

North Sea Texas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1944
×
★★★★
Edit this entry  
05
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
She-Devil

She-Devil

1989
×
★★★½
Edit this entry  
04
Woman Walks Ahead

Woman Walks Ahead

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Morning Glory

Morning Glory

1933
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The City of the Future

The City of the Future

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★
Edit this entry  
28
The Wound

The Wound

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rift

Rift

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★
Edit this entry  
22
A Quiet Place in the Country

A Quiet Place in the Country

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
See You Up There

See You Up There

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
November

November

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Maus

The Maus

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Sunday's Illness

Sunday's Illness

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Custody

Custody

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Severina

Severina

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Skin of the Wolf

The Skin of the Wolf

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Touch

The Touch

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Strange Ones

The Strange Ones

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Dry White Season

A Dry White Season

1989
×
★★★
Edit this entry  
13
The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Where Is Kyra?

Where Is Kyra?

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
CineMagia: A História das Videolocadoras de São Paulo

CineMagia: A História das Videolocadoras de São Paulo

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wreck of the Mary Deare

The Wreck of the Mary Deare

1959
×
★★★
Edit this entry  
11
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry