RSS feed for Andre

Andre has logged 103 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Just Like Our Parents

Just Like Our Parents

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Movie Life

A Movie Life

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bingo: The King of the Mornings

Bingo: The King of the Mornings

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Body Electric

Body Electric

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hour of the Star

Hour of the Star

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cold Tropics

Cold Tropics

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Animal Político

Animal Político

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Missed Call

One Missed Call

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
We 3

We 3

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
JL's Passion

JL's Passion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Space in Between: Marina Abramović and Brazil

The Space in Between: Marina Abramović and Brazil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coherence

Coherence

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Never Too Old to Meow

Never Too Old to Meow

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lampião da Esquina: Lighting Up Brazilian Press

Lampião da Esquina: Lighting Up Brazilian Press

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Freaks

Freaks

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Skins

Skins

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hellions

Hellions

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry