Sort by

andres has logged 157 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Shakedown

Shakedown

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Float

Float

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Belly

Belly

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
McQueen

McQueen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
24
Go Fish

Go Fish

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
Read the review Edit this entry  
02
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
Edit this entry  
02
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stonewall

Stonewall

1995
×
★★
Edit this entry  
21
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★½
Edit this entry  
20
Forever Pure

Forever Pure

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
Edit this entry  
13
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
Edit this entry  
12
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frankie

Frankie

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Anne at 13,000 Ft.

Anne at 13,000 Ft.

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Last Porno Show

The Last Porno Show

2019
×
Edit this entry  
10
No Crying at the Dinner Table

No Crying at the Dinner Table

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Wasp Network

Wasp Network

2019
×
★½
Edit this entry  
10
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Comets

Comets

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Platform

The Platform

2019
×
★★
Edit this entry