RSS feed for Andrew James
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Wyatt Earp

Wyatt Earp

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Young Guns II

Young Guns II

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Journey of Natty Gann

The Journey of Natty Gann

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Savannah Smiles

Savannah Smiles

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Embrace

Last Embrace

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Young Guns

Young Guns

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Manhattan Project

The Manhattan Project

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Disorganized Crime

Disorganized Crime

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Woman Walks Ahead

Woman Walks Ahead

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Rampage

Rampage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
24 Hours to Live

24 Hours to Live

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Very Bad Things

Very Bad Things

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
1922

1922

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tully

Tully

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Aliens

Aliens

1986
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Smart Studios Story

The Smart Studios Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry