RSS feed for Andrew James
  • Kung Pow: Enter the Fist

    Kung Pow: Enter the Fist

    ★★★★

    As juvenile as it is, it still gets me everytime. It's hilarious.

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

    Works just as well the second time. The performances here are monster all the way around.

    It's a wonderful story that goes in a ton of great and unexpected directions. It's harsh and brutal and yet so warm and oftentimes funny. It's pretty much perfect. And I don't say that very often.

  • Robin Hood

    Robin Hood

    ★★½

    It's a cartoon for simpletons... which doesn't automatically mean it isn't worth a watch or entertaining. Because it is... for a while. But then after about 40 minutes, despite the cast, it gets inexplicably boring.

  • Molly's Game

    Molly's Game

    ★★★★

    A severe lack of Costner and a general disdain I have for Jessica Chastain could no overcome the Sorkinness.

    The first half is better than the second, but it's almost entertainingly compelling stuff.

  • A Private War

    A Private War

    ★★½

    I feel like I've seen this movie like ten times before... although never with an eye patch.

  • Tag

    Tag

    ★★★½

    Better than watching the Super Bowl and Maroon 5.

  • Black '47

    Black '47

    ★★★★½

    How did I not hear about this until today? Great cast in a contemporary western set in Ireland? It was like Robin Hood or Billy the Kid taking on the man and fighting for the people with his brawn, brains and beliefs. And it's gorgeous.

    This is so up my alley even the poster art looks like an Atari 2600 cartridge.

  • Krull

    Krull

    ★★★

    Not quite the epic awesomeness I was hoping for. I'm sure if I had some nostalgia tied to this I would have enjoyed it much more. It's a little too saccharine - I was hoping for a little bit more PG-13ish type of stuff (like in The Beastmaster for example).

    It's got some cool stuff though - the cyclops and the white spider are highlights. The Glave is cool but it's never really used until the end and only to…

  • Tooth Fairy

    Tooth Fairy

    ★★★½

    I thought it was pretty funny. The Rock interacting with Julie Andrews, Stephen Merchant and Billy Crystal was actually good, clean comedy.

  • Lethal Weapon 3

    Lethal Weapon 3

    ★★★

    Not much of a plot. It's 2 hours of character setup for the next movie.

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★★½

    It drags a little in the last third but the drama and emotion and performances and the music was all great.

    Got a little misty in that theater at times.

    I realize it's like the 5th time it's been made, but from my perspective in 2019, it reminded me of Rock Star meets Once.

    The theater definitely made it better, louder and more impactful. I always love onstage, arena stuff and this movie has a ton of it, with great songs to boot!

  • Fyre

    Fyre

    ★★★★

    I liked this one better than the Hulu doc because this one focused less on the nature of social media, Millennials and societal norms at large and just told the story of this disaster with all the juicy details.

    It just flowed better and the pacing was easier to go with. The talking heads are more interesting and charismatic. The only thing missing is the interview with Billy himself which really didn't add a ton other than to show that guilty, scummy face.