Andrew has logged 489 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Infamous

Infamous

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
An American Hippie in Israel

An American Hippie in Israel

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Annie

Annie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The First Great Train Robbery

The First Great Train Robbery

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Munich

Munich

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
We're No Angels

We're No Angels

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
And Everything Is Going Fine

And Everything Is Going Fine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night Train to Terror

Night Train to Terror

1985
×
Read the review Edit this entry  
05
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cobra

Cobra

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Ida

Ida

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ass Backwards

Ass Backwards

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry