RSS feed for Andrew
  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★

  • The Last of Sheila

    ★★★★

  • Wicked, Wicked

    ★★★★★

  • A Reflection of Fear

  • Home for the Holidays

  • Sisters

    ★★★

  • Private Parts

  • Hungry Wives

    ★★★★

  • Frenzy

    ★★★

  • All the Colors of the Dark

    ★★

  • Cabaret

    ★★★★★

  • The Devils

    ★★★★

  • Sweet Sweetback's Baadasssss Song

    ★★★

  • Puzzle of a Downfall Child

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★

  • Frosty the Snowman

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • The Odd Couple

  • Planet of the Apes

    ★★★

  • The Queen

    ★★★★

  • Eye of the Devil

    ★★★★★

  • Belle de Jour

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • Blow-Up

    ★★★★

  • The Witches

    ★★

  • A Charlie Brown Christmas

  • The Nanny

    ★★★

  • Cinderella

  • Nothing But a Man

    ★★★

  • Scorpio Rising

  • Shock Corridor

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

  • Night of the Eagle

    ★★★

  • Pocketful of Miracles

    ★★★

  • Lover Come Back

    ★★★

  • The Parent Trap

    ★★★

  • 13 Ghosts

    ★★½

  • Sergeant Rutledge

    ★★½

  • Please Don't Eat the Daisies

    ★★★

  • Imitation of Life

    ★★★½

  • Sleeping Beauty

  • House on Haunted Hill

    ★★★★

  • Bell, Book and Candle

    ★★★★

  • South Pacific

    ★★½

  • Julie

    ★★½

  • Written on the Wind

    ★★★½

  • All That Heaven Allows

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Magnificent Obsession

    ★★½

  • Them!

    ★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★

  • Salt of the Earth

    ★★

  • Wild Wife

  • Titanic

    ★★★

  • House of Wax

    ★★★★

  • Niagara

    ★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • No Way Out

    ★★★

  • Holiday Affair

    ★★★★

  • The Legend of Sleepy Hollow

    ★★★★

  • Sorry, Wrong Number

    ★★★★

  • Gentleman's Agreement

    ★★★

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★

  • Possessed

    ★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Strange Love of Martha Ivers

    ★★★