Sort by

Andrew has logged 275 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Samurai Champloo

Samurai Champloo

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cowboy Bebop: The Lost Session

Cowboy Bebop: The Lost Session

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Flat

The Flat

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Flora

Flora

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Leonardo's Diary

Leonardo's Diary

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Magic Art of Jan Švankmajer

The Magic Art of Jan Švankmajer

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Death of Stalinism in Bohemia

The Death of Stalinism in Bohemia

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Down to the Cellar

Down to the Cellar

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jabberwocky

Jabberwocky

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Faust

Faust

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Meat Love

Meat Love

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Food

Food

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alice

Alice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scary Godmother: Halloween Spooktakular

Scary Godmother: Halloween Spooktakular

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry