Andrew has logged 232 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
7500

7500

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Following

Following

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry