Sort by

Andy has logged 110 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amistad

Amistad

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chris Gethard: Career Suicide

Chris Gethard: Career Suicide

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Don't Break Down: A Film About Jawbreaker

Don't Break Down: A Film About Jawbreaker

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Patton Oswalt: Annihilation

Patton Oswalt: Annihilation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry