Sort by

Andy has logged 102 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Battle at Lake Changjin

The Battle at Lake Changjin

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
03
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry  
28
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dumb: The Story of Big Brother Magazine

Dumb: The Story of Big Brother Magazine

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Solo

Solo

1996
×
★★½
Edit this entry  
22
The Fog

The Fog

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Chronicles of Riddick

The Chronicles of Riddick

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Salvador

Salvador

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Park Is Mine

The Park Is Mine

1985
×
★★½
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dark Star

Dark Star

1974
×
Read the review Edit this entry  
28
Clifford

Clifford

1994
×
★★★½
Edit this entry  
23
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joe Dirt

Joe Dirt

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Under Siege 2: Dark Territory

Under Siege 2: Dark Territory

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry