• Black Widow

    Black Widow

    ★★

    I wrote a whole thing but then I deleted bc seriously who cares

  • The Battle at Lake Changjin

    The Battle at Lake Changjin

    ★★★

    Fitting that my first theatrical experience in China was a movie about Chinese troops whipping American ass. It's propaganda, for sure, but only in the exact same way American war movies... and British war movies and Japanese war movies and war movies from everywhere are propaganda. This movie even tries a little bit to humanize the American troops, and it might have worked if the American actors hadn't been horrifically bad playing against the generally strong Chinese cast.

    This is…

  • Rollerball

    Rollerball

    ★★★½

    Like a full third of this movie is the fictional sport Rollerball, the rules of which are never established despite that a major plotpoint involving the abolition of said rules. I think I pretty much picked up how the game workes just from watching, which is pretty cool--not bc I'm smart, but bc the movie showed a dummy like me how this weird game was played using only visuals. Rad!

    Also, I agree, Rollerball! Corporations are bad and capitalism should…

  • Christine

    Christine

    ★★★★

    bring back calling people “shitter”

  • Point Break

    Point Break

    ★★★★★

    I did not at all force my gf to watch this with me. No, she asked to watch it because the other night she was around as I was telling someone else how much I love it.

    Anyway. My gf didn’t love this movie. I still think it’s a masterpiece. However, it’s a pretty embarrassing experience to watch it with someone who disagrees.

  • Night Moves

    Night Moves

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Every single person involved in a mystery ending up dead is a trope I like.

  • The Long Goodbye

    The Long Goodbye

    ★★★★★

    Loved this. Another midlife top 100 gatecrasher. An especially stoned motion picture; despite the languid pace, watching this was like a two-hour adrenaline rush for me.

    Sterling Hayden's performance here is so perfect that, sadly, it almost certainly had to be method.

    Would LOVE to see a print of this someday. It's featured on a New Bev calendar I saved from ten years ago and have framed. If only I'd known.

  • Dumb: The Story of Big Brother Magazine

    Dumb: The Story of Big Brother Magazine

    ★★★½

    Fascinating and fun. It is interesting to me though that this doesn’t get into the logistics of publishing something so raw in the early days, where the money came from to distribute Big Brother on such a large scale. It’s revealed at one point that the magazine was was losing $50,000 per issue long before the sale to Flynt, and yet the publication continued. There are some pieces missing from the story here, and I’m guessing those missing pieces aren’t very punk, and probably resemble elements of the corporate takeover of skateboarding the movie smugly sneers at in the final stretch.

  • Thunderbolt and Lightfoot

    Thunderbolt and Lightfoot

    ★★★★★

    Few movies capture the agony of loneliness and the elation of connection like this one does.

  • The Fog

    The Fog

    ★★½

    Some nice visuals, and the ending sequence is cool, but this thing is almost totally inert for the first 80 minutes. There's nothing propelling the story forward, no causes or effects, just incidents. It's boring.

  • The Chronicles of Riddick

    The Chronicles of Riddick

    ★★

    Has 15 good minutes in the middle when the scope briefly narrows and the movie temporarily becomes an Alien3 riff. Aside from that… this feels like watching a midseason episode of a long-running 90s SyFy show you’ve never seen before; nonsensical and/or impenetrable mythology, title character inexplicably disappears for long stretches, terrible cg effects and environments—terrible even for 2004. One of the more baffling movie experiences, then and now. Jettisons nearly all the charm of its predecessor. Weird!

    The end is, sadly, great, unearned though it is.

  • Pitch Black

    Pitch Black

    ★★★½

    The last gasp of 90s sci-fi action... but what a gasp it is! Tight little thrillride with outrageous post-production color filters and Vinny D mumbling a bunch of dumb one-liners. Fun!