Sort by

Andrew has logged 44 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amy

Amy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Antichrist

Antichrist

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sister

Sister

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Memorable

Memorable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Off-Piste

Off-Piste

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Bird & The Whale

The Bird & The Whale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Maestro

Maestro

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Henrietta Bulkowski

Henrietta Bulkowski

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Daughter

Daughter

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Book of Mary

The Book of Mary

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry