AndrewTeix has logged 274 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Finch

Finch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fatal Pulse

Fatal Pulse

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Vampire and the Ballerina

The Vampire and the Ballerina

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Nothing Underneath

Nothing Underneath

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Night House

The Night House

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lamb

Lamb

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tall Guy

The Tall Guy

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Copshop

Copshop

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Whitmer Thomas: The Golden One

Whitmer Thomas: The Golden One

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spice World

Spice World

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
He's All That

He's All That

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cobra

Cobra

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Best Families

The Best Families

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry