• Encanto

    ★★★★

  • Escape from Mogadishu

    ★★★½

  • Luca

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Space Sweepers

  • Soul

  • Vampires vs. the Bronx

    ★★★

  • Enola Holmes

  • Nomadland

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • The Speed Cubers

  • Hamilton

  • #Alive

  • 12 Hour Shift

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★

  • Time to Hunt

  • Onward

  • Minari

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • Little Women

  • 1917

    ★★★★

  • Klaus

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

  • Steven Universe: The Movie

  • Descendants 3

  • Midsommar

  • Parasite

  • Portrait of a Lady on Fire

  • Juror 8

  • Booksmart

  • Svaha: The Sixth Finger

    ★★★

  • The Farewell

  • Extreme Job

  • MAL·MO·E: The Secret Mission

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Bohemian Rhapsody

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Crazy Rich Asians

  • Along with the Gods: The Last 49 Days

  • Sunset in My Hometown

  • The Witch: Part 1. The Subversion

  • Ant-Man and the Wasp

  • Incredibles 2

  • Burning

  • Avengers: Infinity War

  • Bao

  • Little Forest

  • A Wrinkle in Time

  • Isle of Dogs

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★½

  • Three Identical Strangers

  • Searching

  • 1987: When the Day Comes

    ★★★★★

  • The Post

  • Along with the Gods: The Two Worlds

  • The Greatest Showman

  • Murder on the Orient Express

  • Coco

  • Thor: Ragnarok

  • Memoir of a Murderer

  • Lady Bird

  • Midnight Runners

  • A Taxi Driver

  • The Battleship Island

  • Descendants 2

  • Dunkirk

  • Okja

  • Wonder Woman