Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★½
Edit this entry  
19
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
American Pop

American Pop

1981
×
★★½
Edit this entry  
02
Arthur

Arthur

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hillsborough

Hillsborough

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bad Boys

Bad Boys

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
For Your Consideration

For Your Consideration

2006
×
★★
Edit this entry  
07
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frantz Fanon: Black Skin, White Mask

Frantz Fanon: Black Skin, White Mask

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry