• The Color of Money

    The Color of Money

    ★★★

    I thought it'd just be a serious Kingpin but it wasn't that good. Also Robbie Robertson sucks.

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family

    ★★

    So you're telling me they already had a Britani, but not a Jerry Lynn?

  • Jay and Silent Bob Reboot

    Jay and Silent Bob Reboot

    Like many, I was a big Kevin Smith fan growing up. I think I pinpointed my leaving the flock when Zack and Miri bombed and he started smoking weed. And then everything like this happened, but he's happy so that's cool.

  • Tootsie

    Tootsie

    ★★★

    Abraham Laboriel is doing a LOT of work on the soundtrack.

  • Friday Night Lights

    Friday Night Lights

    ★½

    I didn't care about anyone, but Connie Britton deserved more.

  • When Marnie Was There

    When Marnie Was There

    ★★★★

    Depression, adolescence, and family. I aspire to live like the Oiwas.

  • An American Pickle

    An American Pickle

    ★★½

    It's cute, but kind of goes all over the place. Like a modern pickle, it doesn't hit the basics to really excel, but it's fine and vaguely disappointing.

  • Frantz Fanon: Black Skin, White Mask

    Frantz Fanon: Black Skin, White Mask

    ★★★★

    Nice primer on Fanon's work and how colonialism intersects with psychoanalysis.

  • The Hunt

    The Hunt

    ★★★★½

    HEA-VY.

  • Porco Rosso

    Porco Rosso

    ★★★★½

    A real good time. Plus that pig has a good style.

  • Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

    Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

    ★★★★

    Feels like less dismemberment but more bodies than most of the other movies, and It to wasn't in any real peril it seems. But the final moment and song kicked it back up a couple of notches.

  • House

    House

    ★★★★★

    Having been sucked in to the cover in a video store about 10 years ago and never watching it or learning anything about, I was excited to finally watch it and it was better than I could have imagined.

    Just imagine seven girls, an aunt, and a cat
    get trapped in a three-story Cracker Barrel.