Sort by

Andy has logged 50 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Walden

Walden

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mirai

Mirai

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Oh Mercy

Oh Mercy

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Homeward

Homeward

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nina Wu

Nina Wu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
On a Magical Night

On a Magical Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Share

Share

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Normal Girl

A Normal Girl

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Liberté

Liberté

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Port Authority

Port Authority

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Adam Buxton's Old Bits

Adam Buxton's Old Bits

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Witness

The Witness

1969
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bull

Bull

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bilched

Bilched

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
After the Screaming Stops

After the Screaming Stops

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Music and Apocalypse

Music and Apocalypse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Painting Life

Painting Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dunes

The Dunes

2021
×
Edit this entry  
05
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★
Edit this entry