Sort by

Andy has logged 274 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Journey to the West

Journey to the West

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Iguana

Iguana

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★½
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
24
I Don't Want to Sleep Alone

I Don't Want to Sleep Alone

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ballchewer

Ballchewer

2002
×
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fireplace 4K: Classic Crackling Fireplace from Fireplace for Your Home

Fireplace 4K: Classic Crackling Fireplace from Fireplace for Your Home

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Savages

The Savages

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pumping Iron

Pumping Iron

1977
×
★★★
Edit this entry  
12
Walker

Walker

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Edit this entry  
08
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
Them

Them

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Men of Dodge City

The Men of Dodge City

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Melville-Delon: Honor and Night

Melville-Delon: Honor and Night

2011
×
Edit this entry  
29
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Edit this entry  
24
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
Marvel Mon Amour

Marvel Mon Amour

2018
×
Edit this entry  
23
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Build the Wall

Build the Wall

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Art History

Art History

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Notes on an Appearance

Notes on an Appearance

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Six Cents in the Pocket

Six Cents in the Pocket

2015
×
Edit this entry  
08
Pilgrims

Pilgrims

2013
×
Read prior review Edit this entry  
08
Xiao Kang

Xiao Kang

2015
×
Edit this entry  
07
The Skywalk Is Gone

The Skywalk Is Gone

2002
×
Read the review Edit this entry  
07
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★½
Edit this entry