Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
Edit this entry  
22
Demonoid: Messenger of Death

Demonoid: Messenger of Death

1981
×
★½
Edit this entry  
22
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★½
Edit this entry  
22
Kingdom of the Spiders

Kingdom of the Spiders

1977
×
★★
Edit this entry  
16
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Into the Deep: The Submarine Murder Case

Into the Deep: The Submarine Murder Case

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★
Edit this entry  
16
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
Con Air

Con Air

1997
×
★★
Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
26
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry