RSS feed for Andy

Andy has logged 40 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bathtubs Over Broadway

Bathtubs Over Broadway

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
20
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Edit this entry  
18
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★½
Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
06
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Edit this entry  
17
Twister

Twister

1996
×
★½
Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Edit this entry