Andy has logged 117 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
02
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★½
Edit this entry  
28
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★½
Edit this entry  
25
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Edit this entry  
17
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Clue

Clue

1985
×
★★
Edit this entry  
23
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★
Edit this entry  
22
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★
Edit this entry  
15
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry