By week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

People, Places, Things

Jan 1

Last Film

10 Cloverfield Lane

Dec 30

Diary Milestones

Arrival
50th Nov 22

Most Watched

10 Cloverfield Lane

twice

Arrival

twice

Genres, countries & languages

Drama
29 films
Comedy
19 films
Thriller
12 films
Sci Fi
10 films
Adventure
10 films
Mystery
10 films
Crime
9 films
Action
7 films
Romance
7 films
Documentary
7 films
USA
49 films
UK
12 films
France
4 films
Ireland
2 films
Netherlands
2 films
Germany
2 films
Greece
1 film
Canada
1 film
Australia
1 film
English
53 films
Japanese
1 film
Korean
1 film
Mystery
Average 4.60
Family
Average 4.38
Animation
Average 4.38
Crime
Average 4.33
Thriller
Average 4.29
Comedy
Average 4.26
Drama
Average 4.26
Adventure
Average 4.20
Sci Fi
Average 4.10
Romance
Average 4.07
UK
Average 4.54
France
Average 4.38
USA
Average 4.07
English
Average 4.11

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 18

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Andy’s most liked list

Anomalisa
Room
Zootopia

★ Best of 2016

My favorite films of 2016.

More lists

Highs and lows

Highest average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

XOXO
Average weighted rating:

2.2

Most popular

The Truman Show
Average weighted rating:

4.2

Most obscure

Vanishing Sail

Rated higher than average Patron

Uncle Buck

★★★★★ vs 3.43

Wayne's World

★★★★★ vs 3.54

Go West

★★★★★ vs 3.59

Contact

★★★★★ vs 3.77

Star Wars: The Force Awakens

★★★★½ vs 3.34

Anomalisa

★★★★★ vs 3.86

Rated lower than average Patron

Independence Day

★★ vs 3.30

Defending Your Life

★★½ vs 3.67

Weiner

★★★ vs 3.82

Catching Hell

★★★ vs 3.80

Snowden

★★½ vs 3.22

Concussion

★★½ vs 3.20

Films Andy watched in 2016

  • 10 Cloverfield Lane
  • Uncle Buck
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Sleeping Beauty
  • Moana
  • Arrival
  • Moonlight
  • Fargo
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Arrival
  • The Silence of the Lambs
  • The Handmaiden
  • No Country for Old Men
  • The Last Man on the Moon
  • Sully
  • Snowden
  • Don't Think Twice
  • Contact
  • Independence Day
  • XOXO
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • The General
  • Weiner
  • The Third Man
  • Paris, Texas
  • Ghostbusters
  • Lawrence of Arabia
  • 2001: A Space Odyssey
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Winter's Bone
  • Vanishing Sail
  • The Lobster
  • Catching Hell
  • The Nice Guys
  • All the Way
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Truman Show
  • Wayne's World
  • Zootopia
  • Moneyball
  • The Fifth Element
  • 10 Cloverfield Lane
  • Defending Your Life
  • Room
  • One Week
  • Go West
  • Gone Girl
  • Hail, Caesar!
  • Zodiac
  • It Follows
  • Anomalisa
  • Concussion
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Jiro Dreams of Sushi
  • People, Places, Things

World map

Highly rated films Andy is yet to see

  • Your Name.
  • A Silent Voice
  • My Life as a Zucchini
  • Manchester by the Sea
  • La La Land
  • A Bride for Rip Van Winkle
  • Sing Street
  • Kizumonogatari Part 2: Nekketsu

Highly rated with Andy’s friends Patron

  • American Honey
  • Moonlight
  • The Handmaiden
  • Room
  • Carol
  • The Fits
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Hell or High Water
  • Green Room
  • Spotlight
  • The Neon Demon
  • Mad Max: Fury Road
  • Arrival
  • La La Land
  • Don't Breathe
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Creed
  • Captain America: Civil War
  • World of Tomorrow
  • The Lobster
  • The Martian
  • Ghostbusters
  • Anomalisa
  • Steve Jobs
  • Beetlejuice
  • The Witch
  • The Nice Guys
  • Don't Think Twice
  • Hail, Caesar!
  • Kubo and the Two Strings
  • Zootopia
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Sicario
  • Finding Dory
  • 10 Cloverfield Lane
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Weiner
  • The Gift
  • Moana
  • The Hateful Eight
  • The Revenant
  • Midnight Special
  • Tangerine
  • Everybody Wants Some!!
  • Amanda Knox
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Sing Street
  • The Big Short
  • Doctor Strange
  • Under the Shadow
  • Sully
  • The Invitation
  • Deadpool
  • Hush
  • Star Trek Beyond
  • The Shallows
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Swiss Army Man
  • High-Rise
  • Bridge of Spies

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more