By week

Jan Dec
  • 78 Films watched
  • 6.5 Average per month
  • 1.5 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Silver Linings Playbook

Jan 1

Last Film

Little Women

Dec 31

Diary Milestones

All the President's Men
50th Sep 1

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

twice

Once Upon a Time… in Hollywood

twice

Genres, countries & languages

Drama
34 films
Thriller
25 films
Comedy
20 films
Sci Fi
18 films
Action
17 films
Adventure
15 films
Horror
12 films
Mystery
12 films
Crime
12 films
Documentary
9 films
USA
69 films
UK
14 films
France
4 films
China
3 films
Germany
2 films
South Korea
2 films
Canada
2 films
Japan
2 films
Ireland
1 film
Brazil
1 film
English
73 films
Japanese
2 films
Korean
2 films
Italian
1 film
Mystery
Average 4.00
Crime
Average 3.96
Drama
Average 3.84
Documentary
Average 3.78
Thriller
Average 3.76
Sci Fi
Average 3.64
Comedy
Average 3.62
Family
Average 3.50
Adventure
Average 3.43
Romance
Average 3.20
France
Average 4.25
UK
Average 4.00
USA
Average 3.61
English
Average 3.63

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 23

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Andy’s most liked review

Baby Driver

Baby Driver

★★★½

So much of what is great about this film is completely undone in the last 5 minutes. The little story, character development, and few clever ideas that wrap what is essentially just Edgar Wright Directs Shoot Outs And Car Chases get completely torn apart, and ruins what would have otherwise…

More reviews

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Paul Blart: Mall Cop 2
Average weighted rating:

1.8

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Bathtubs Over Broadway
Average weighted rating:

3.7

Rated higher than average Patron

A League of Their Own

★★★★★ vs 3.75

Star Wars: The Force Awakens

★★★★½ vs 3.34

Toy Story 4

★★★★½ vs 3.46

Room

★★★★★ vs 3.98

Zodiac

★★★★★ vs 4.01

Her

★★★★★ vs 4.04

Rated lower than average Patron

Where the Heart Is

½ vs 3.20

Me and Earl and the Dying Girl

★½ vs 3.81

The House by the Cemetery

vs 3.23

Twister

★½ vs 3.14

Little Women

★★½ vs 4.12

Star Wars: The Rise of Skywalker

vs 2.38

Films Andy watched in 2019

  • Little Women
  • Uncut Gems
  • Paddington 2
  • Paddington
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Ad Astra
  • Marriage Story
  • Knives Out
  • Three Identical Strangers
  • Paul Blart: Mall Cop 2
  • Battle Royale
  • Parasite
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • John Wick
  • The House by the Cemetery
  • Trick or Treat
  • The Final Terror
  • The Blob
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • I, Tonya
  • Room
  • Panic Room
  • It Chapter Two
  • Booksmart
  • Can You Ever Forgive Me?
  • All the President's Men
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Jodorowsky's Dune
  • Looper
  • Inglourious Basterds
  • Where the Heart Is
  • Rear Window
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Interstellar
  • The Dark Knight
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Bridesmaids
  • Bathtubs Over Broadway
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Do the Right Thing
  • Toy Story 4
  • Rocky
  • Poltergeist
  • Edge of Tomorrow
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Untouchables
  • Carrie
  • The Thing
  • It
  • Train to Busan
  • Free Solo
  • Bring It On
  • Synecdoche, New York
  • Knock Down the House
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Arrival
  • Annihilation
  • Shirkers
  • The Silence of the Lambs
  • A League of Their Own
  • Apollo 11
  • The Terminator
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Twister
  • Gone Girl
  • Zodiac
  • Her
  • Shogun Assassin
  • Baby Driver
  • Fyre Fraud
  • Fyre
  • The Tale
  • Ocean's Eleven
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Silver Linings Playbook

World map

Highly rated films Andy is yet to see

  • Portrait of a Lady on Fire
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Klaus
  • So Long, My Son
  • And Then We Danced
  • Kumbalangi Nights
  • The Farewell
  • Pain and Glory

Highly rated with Andy’s friends Patron

  • Portrait of a Lady on Fire
  • Mad Max: Fury Road
  • Parasite
  • Uncut Gems
  • The Witch
  • Star Wars
  • Brick
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Farewell
  • Marriage Story
  • Booksmart
  • Knives Out
  • Minding the Gap
  • Roma
  • The Favourite
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • First Man
  • Little Women
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Hustlers
  • The Lighthouse
  • Apollo 11
  • Ford v Ferrari
  • Free Solo
  • Midsommar
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Irishman
  • The Guilty
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Us
  • Toy Story 4
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Prospect
  • Hail Satan?
  • The Souvenir
  • Under the Silver Lake
  • Avengers: Endgame
  • Vox Lux
  • If Beale Street Could Talk
  • High Life
  • I Lost My Body
  • Klaus
  • Clue
  • Spider-Man: Far from Home
  • Captain Marvel
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • The Two Popes
  • BlacKkKlansman
  • Her Smell
  • Bad Times at the El Royale
  • Dolemite Is My Name
  • Alita: Battle Angel
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Point Break
  • I Am Mother
  • The Sisters Brothers
  • Crawl
  • Ad Astra

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more