Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Hole

The Hole

2009
×
★★★
Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
X

X

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Devil in the Flesh

Devil in the Flesh

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★★
Edit this entry  
12
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
Edit this entry  
27
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
Edit this entry  
14
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Edit this entry  
13
August Underground's Mordum

August Underground's Mordum

2003
×
★½
Edit this entry  
11
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Vampires

Vampires

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Vile

Vile

2011
×
★★
Edit this entry  
29
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Summer Camp

Summer Camp

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Vicious Fun

Vicious Fun

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Revealer

Revealer

2022
×
★★½
Edit this entry  
27
Watcher

Watcher

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
X

X

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Cabin Fever: Patient Zero

Cabin Fever: Patient Zero

2014
×
★★
Edit this entry