Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
sierra

sierra

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for sierra
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • sierra’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent 2022

    ★★★★½ Watched by sierra 02 May 2022

    would’ve liked it more if nick cage and javi fucked

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    Willy Wonka & the Chocolate Factory 1971

    ★★★★ Rewatched by sierra 01 May 2022

    first time watching this movie as an adult. my neuroses finally make sense now

  • Fresh

    Fresh 2022

    ★★★★ Watched by sierra 11 Mar 2022

    okay but was he good at eating pussy

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★ Watched by sierra 05 Mar 2022

    lost a star because it was scawy…..

  • Jackass Forever

    Jackass Forever 2022

    ★★★★★ Watched by sierra 05 Feb 2022

    johnny knoxville thank you for keeping it toight

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006

    ★★★★ Rewatched by sierra 04 Feb 2022

    the church scene never fails to kill me. that’s fucking cinema

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★★ Watched by sierra 16 Dec 2021 1

    EVERYONE PLEASE WATCH THIS ASAP I CANT HOLD THIS SHIT INSIDE FOR MUCH LONGER

  • House of Gucci

    House of Gucci 2021

    ★★★ Rewatched by sierra 03 Dec 2021

    it takes two viewings to realize just how truly insufferable jared leto is

  • House of Gucci

    House of Gucci 2021

    ★★★★ Watched by sierra 24 Nov 2021

    i have 0 film literacy so this movie couldve very well have been extremely terrible but you know what? if it’s terrible lady gaga meant it to be terrible. everything she does is a camp classic and i am expecting her academy award SOON!

  • The French Dispatch

    The French Dispatch 2021

    ★★★½ Watched by sierra 20 Nov 2021

    would get another star if ed norton was in it more. sorry but this is just a fact

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage 2021

    ★★ Watched by sierra 09 Oct 2021

    fell asleep during the second act so idk if i can really say anything about this

  • David Byrne's American Utopia

    David Byrne's American Utopia 2020

    ★★★★★ Watched by sierra 18 Sep 2021

    truly fucking everything. what the fuck. what the actual fuck

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 26

Review Tags

18
  • for class
  • with rowan
  • book first
  • shitty stream
  • andy samberg
  • aubrey plaza
  • bill hader
  • in theater
  • jason sudeikis
  • late logging
  • might be biased
  • movies that cause a depressive episode
  • the start of a chris pine obsession
  • too sad for me
  • tw alec baldwin
  • tw machine gun kelly
  • watched 4 free
  • with mom
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro