RSS feed for emoly

emoly has logged 255 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hitch

Hitch

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★
Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★
Edit this entry  
22
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Crawl

Crawl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
26
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry