Andy has logged 33 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bring Me to Light

Bring Me to Light

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Shaft's Big Score!

Shaft's Big Score!

1972
×
★★★
Edit this entry  
26
Transit

Transit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Bastards

Bastards

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Beethoven's 2nd

Beethoven's 2nd

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Higher Learning

Higher Learning

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
White Material

White Material

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Flintstones in Viva Rock Vegas

The Flintstones in Viva Rock Vegas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Friday Night

Friday Night

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry